Na šumavském Zadově v areálu U Horejšů se uskutečnil 15.ročník Velké ceny Zadova 2014, která byla zároveň kvalifikačním závodem pro mistrovství Evropy mužů, žen, juniorů a juniorek.

Za krásného slunečného počasí se na start závodu postavilo skoro 80 závodníků a závodnic ze všech koutů republiky, kteří přijeli bojovat o body do Českého poháru v bězích do vrchu, ale také o nominační místa na mistrovství Evropy v běhu do vrchu (nahoru-dolu), které se uskuteční ve francouzském městečku Gap.

V kategorii juniorek na trati 4,6 km si po skvělém výkonu zajistila Michaela Stránkách z Iscarex Česká Třebová, druhá doběhla Carmen Idris Bešírová a třetí skončila Anna Hrubá z ASK Slavia Praha.

Pro juniory byla připravena trať dlouhá 9 km s převýšením 471 metrů. S touto tratí si nejlépe poradil a s velkým náskokem zvítězil Dominik Sádlo z SK Nové Město nad Metují, který po doběhu závodu řekl: „Snažil jsem se běžet svým konstantním tempem. Takticky jsem závod zvládl skvěle. Nepřišla na mě ani žádná krize a jsem rád, že jsem si zajistil nominaci na nadcházející mistrovství Evropy. Trať na Zadově se mi moc líbila a jsem zvědavý, co připraví pořadatelé v Gapu.“ Pro druhé místo si doběhl Sebastián Vošvrda z Mladé Boleslavi a třetí obsadil Jáchym Kovář z Jiskry Litomyšl. Ještě čtvrté bylo nominační a to patří Dominikovi Kubcovi z SKP Pardubice.

Už před startem žen všichni očekávali jak se povede naší nejlepší vrchařce posledních let Pavle Schorné, která se vrací po narození syna. Už od prvních metrů bylo jasné, že Pavla Schorná bude patřit mezi velké kandidátky na vítězství. Nakonec Pavla vyhrála, ale byla to Pavla Fričková z PSK Olymp Praha, která obhájila vítězství z loňského roku. Druhá skončila Pavla Schorná a třetí Pavla Zahálková. Pro čtvrté kvalifikační místo pro mistrovství Evropy si doběhla Ivana Sekyrová.

V hlavním závodě mužů se čekal velký boj o místa pro evropský vrchařský šampionát. Na startu se objevili největší favorité Fejfar, Janů, Pavlišta, Jaša, Havlíček nebo mladý Lichý. Nejlépe se dařilo Ondřejovi Fejfarovi, který po skvělém výkonu doběhl pro nominaci pro evropský šampionát. „První dvě kola se mi běželo v pohodě. Další dvě už byly hodně těžké a jsem rád, že jsem jsem si doběhl pro vítězství. Teď se začnu v Tatrách připravovat na ME, kam pojedu na soustředění.“ řekl po doběhu vítěz Ondřej Fejfar. Po velkém souboji v posledním kole si druhé místo odvezl ze Zadova vítěz předchozího ročníku Jan Janů a třetí skončil Vít Pavlišta. Čtvrtou nominační příčku si vyběhl Jan Havlíček.

Letošní ročník Velké ceny Zadova byl skvěle obsazený, proběhl za skvělého letního počasí a v příjemné atmosféře diváků a přátel běhů do vrchu. Děkujeme všem partnerům, sponzorům a dobrovolníkům, kteří se zapojili do pořádání. V roce 2015 se na Vás těšíme tentokrát už zase na klasické trati Stachy – Churáňov, meteorologická stanice.