Běžci milující vrchařské závody si v sobotu po obědě dali dostaveníčko na náměstí ve Stachách, aby se ve tři hodiny vydali na trasu 17.ročníku Velké ceny Zadova 2016.

Už dopolední počasí ukázalo, že se pořadatelé i závodníci mohou těšit na skvělé běžecké počasí. Teplota na startu atakovala hranici 20 stupňů, v cíli u meteorologické stanice Churáňov ve výšce 1122 metrů nad mořem příjemných 16. Na startu vládla pohodová atmosféra, která byla podpořena pohodovou organizací celého závodu.

Po zaznění startovního výstřelu se hned vytvořila vedoucí skupinka pěti běžců (Turek, Buřil, Šimurda, Vagenknecht, Huláč), kteří bok po boku běželi necelé 4 kilometry než zmizeli v šumavských lesích. Po několika dalších kilometrech a závěrečném stoupání po zadovské sjezdovce se objevil František Vagenknecht z Aster team Jičín, který zvítězil časem 30:05 min. Druhý doběhl Martin Šimurda ze Ski klubu Šumava (účastník skoro všech zadovských ročníků) v čase 31:33 min a třetí proběhl cílem se ztrátou 13 vteřin Martin Turek z Žakisovy školy běhu.

Mezi ženami hned od začátku udávala svižné tempo česká reprezentantka v bězích do vrchu Pavla Fričková, která své vedení udržela až do samotného konce a s přehledem zvítězila před Janou Mikešovou z Nové Paky. Třetí doběhla domácí závodnice Lída Dokulilová ze Sokola Stachy.

Kompletní výsledky závodu